top of page

Únava, a čo pomáha mne proti vyčerpanosti

Únavu pozná asi každý z nás, býva príznakom často iného zdravotného problému. Telo vyšle varovný signál, že potrebuje oddych a regeneráciu.

Nemusíte byť vôbec leniví, jednoduchou môžete trpieť chronickou únavou.

Poznáme únavu fyzickú a duševnú, každý ju vníma inak. Nedá sa potvrdiť a ani zmerať.

Fyzickú, telesnú alebo aj svalovú únavu obvykle vnímame ako slabosť, ťažobu alebo bolesť svalov. Fyzická únava sa prejavuje poklesom svalovej sily, stratou rýchlosti a niekedy aj zmenou koordinácie pohybov. Prejavy sa môžu stupňovať pokiaľ fyzická únava pokračuje.

Pri duševnej alebo psychickej únave mávame pocity vyčerpania, trápi nás vo veľkej miere ospalosť, zhoršenie pamäte, strata koncentrácie najmä u vodičov, ktorá môže mať fatálne následky.

Jarná a jesenná únava tela je prirodzený jav, je to krátkodobá únava spôsobená zmenou cyklu počasia, minimom slnečného svetla, a nedostatkom vitamínov.

Naši predkovia sa snažili jarnej únave predchádzať zmenou stravovania-pôstom. My máme v súčasnosti vačšiu možnosť do stravy zaradiť viacej ovocia a zeleniny.

Únava je vlastne odpoveď organizmu na fyzickú a psychickú záťaž. No pokiaľ pretrváva dlhodobejšie a sme vystavení pravidelne fyzickej a duševnej záťaži na náš organizmus, jedná sa o dlhodobú-chronickú únavu.

Pre chronickú únavu je typický stály pocit únavy, slabosť, strata sily, búšenie srdca,nič nás nemotivuje. Máme problém akúkoľvek prácu dokončiť. V tom horšom prípade sú to mdloby, strata vedomia alebo časté závraty.

Príčiny únavy sú depresie, nedostatok spánku, znížená funkcia štítnej žlazy, chudokrvnosť, cukrovka, choroby srdca, dehydratácia, chronický únavový syndróm.

Chronická únava je ochorenie, ktoré je často považované za duševnú chorobu, no postihuje aj telo. Ak sa takáto únava spája s ďalšími problémami, hovoríme o chronickom únavovom syndróme.

Častokrát je dlhodobá únava spojená s viacerými ochoreniami.

Príznaky chronickej únavy:

- extrémna vyčerpanosť a únava bez zjavnej príčiny

- zlý spánok ale aj spánok po ktorom vstávame unavení

- zhoršená koncentrácia a pamäť

- pokles výkonnosti

- anémia

- dlhodobé bolesti svalov, hlavy, hrdla a kĺbov

- zväčšené lymfatické uzliny

- dlhé obdobie letargie


Presné príčiny vzniku chronickej únavy nie sú známe, sú predmetom rôznych výskumov. Lekári a vedci zvažujú, že by to mohlo byť oslabenie imunitného system, a to dlhodobým stresom alebo infekciou.

Vo väčšine prípadov chronickej únavy je jedným z podstatných spúšťačov ako som písala vyššie nedostatočný spánok. Nekvalitný spánok totiž vedie k únave, a následne dlhodobá únava môže viesť k nekvalitnému spánku. Vzniká tak začarovaný kruh.

Diagnostikovať chronickú únavu je veľmi zložité, určiť diagnózu nie je pre lekára jednoduché, pretože výsledky bývajú v rámci normy a človeku ako keby nič nebolo. Lekár musí takéhoto človeka neustále sledovať, a až potom navrhne liečbu. Býva to zvyčajne kombinácia psychoterapie a rehabilitačnej terapie.

Pomôcť si môžeme aj vyváženou stravou, pravidelným pitným režimom, kvalitným spánkom, akupunktúrou, pokojovým režimom, treba sa naučiť oddychovať, zbavovať sa stresu a pravidelne sa hýbať.

Únava môže byť zapríčinená aj vážnym ochorením, poprípade vedľajšími účinkami konkrétnej liečby, ako ochorenie svalov, reumatologické ochorenia, rakovina, chemoterapia, rádioterapia, Crohnova choroba.

Únava a anémia

Chudokrvnosť čiže anémia je jednou z hlavných príčin únavy. Anémia je prejav nedostatku železa, kyseliny listovej, vitaminov B12 a B6 v tele ale aj zníženie hodnoty krvného farbiva hemoglobínu pod fyziologickú hodnotu.

Prejavy chudokrvnosti bývajú nevýrazné, človek na sebe nemusí vôbec nič spozorovať. Bledá pokožka je však jeden z viditeľných signálov.Buď vás na bledosť upozorní váš partner či kamarát, alebo si ju všimnete sami pri pohľade do zrkadla.

Najčastejšie prejavy anémie sú zhodné s príznakmi únavy, nezriedka k nim pribudne aj hučanie v ušiach, defekty na koži a nechtoch či vypadávanie vlasov.

Anémiou z nedostatku železa, trpí najviac ľudí, hlavne ženy v čase menštruácie alebo v dôsledku rôznych gynekologických ochorení. K strate železa dochádza aj po silnom krvácaní počas chirurgického zákroku či po úraze, dokonca aj po trvalejšom krvácaní z nosa.

Ak máte podozrenie na anémiu určite neodkladajte návštevu lekára a dajte si urobiť vyšetrenie vášho krvného obrazu.

Od detstva trpím striedavo anémiou, som bledula s veľkými pravidelnými, mesačnými bolesťami pri menštruácii. Každý mesiac prvé dva dni cyklu pretrpím v bolestiach, som nepretržite unavená a stále by som len ležala. Toľkokrát som sa stretla s názorom ostatných, že predsa zdravý človek nemôže byť unavený nepretržite, pokladali ma aj za lenivca a podozrievali ma, že si vymýšľam.

Roky som sa kvôli tomu trápila, až som pochopila, že zato nemôžem. Po jednom z nespočetných rozhovorov s mojou lekárkou som sa úplne ukľudnila, prestala som si vyčítať moje nedokončené veci, prestala som vnímať uštipačné poznámky okolia.

Nevládala som, námahou pre mňa boli také banálne veci ako ísť sa osprchovať či postlať postel. Samozrejme u mňa to bolo spôsobené aj niekoľkoročnou insomniou. Každodenné požívanie tabletiek na spanie, ospalosť po nich už ráno zanechali na mne stopy. No bohužiaľ nezlepšovala sa ani anémia.


Mávala som dni keď som sa cítila v pohode, plná života a energie, no potom to boli dni plné vyčerpanosti, zívania a nechuti ku všetkému. Chýbalo mi železo a vitamíny.

V čase korony (aký to paradox) mi ponúkla moja kamarátka doplnok stravy obsahujúci horčík, extract z guarany, vitamin B6 a B12. Ako asi väčšina z nás som tomu veľmi neverila lebo už som toho toľko vyskúšala. Po jednom užití nič, ani po druhom, no a tretí deň som sa cítila lepšie. Na piaty deň som pociťovala energiu, že som bola schopná pracovať v kuse 10hodín!! Dnes si svoje ráno bez prípravku neviem predstaviť, nie je najlacnejší ale mne pomáha.

Nechcem tu nikomu robiť reklamu, kto budete mať záujem napíšte mi správu na FB Zdravé ránko alebo na e-mail info@zdraveranko.sk. Pošlem vám názov a link na predávajúceho.

Krvné testy si plánujem dať urobiť v auguste, tak verím, že sa to odzrkadlí aj tam.

Pokiaľ vás trápi únava či vyčerpanosť neodkladajte návštevu svojho lekára, a dovtedy sa snažte zaradiť do svojho jedálnička hovädzie máso, ryby a morské plody, strukoviny, orechy a mandle, celozrnné potraviny, melasu, strúhaný kokos a najmä špenát a čakanku.

O svoje telo sa máme starať ako najlepšie vieme.


200 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page