top of page

Úzkosť

Je všade okolo nás. A čo tá úzkosť vlastne je?


Nepríjemný emočný stav bez jasnej príčiny, býva aj jedným zo spôsobov reagovania na stres. Úzkosť niekedy nemusí mať žiadny konkrétny dôvod.


Príznakom býva strach, obavy, nespavosť, výbušnosť, nepríjemné myšlienky, agresivita, nervozita.


Fyzické príznaky: zažívacie ťažkosti, búšenie srdca, dýchavičnosť, bolesť svalov a končatín, triaška, potenie, bolesť na hrudi.


Spúšťačom je väčšinou strach, život v neustálom zhone a strese.


Tak ako môže ochorieť naše fyzické telo, tak môže ochorieť aj naša duša.


Veľa klientov, ktorí riešia problémy so spánkom sa na mňa obracajú s otázkou –

„Čo mám robiť ak nemôžem spať kvôli úzkosti, ktorú cítim?“


Hoci dôsledky úzkostných porúch môžu byť značné, sú jednou z najlepšie liečiteľných porúch duševného zdravia. To neznamená, že zníženie úzkosti je vždy jednoduché, ale existujú spôsoby, ktoré môžu pomôcť.


Kognitívna behaviorálna terapia (CBT) je bežnou liečbou úzkostných porúch. Je to typ, ktorá funguje na preorientovanie negatívneho myslenia a má úspech pri znižovaní úzkosti.

Úzkosť a dobrý spánok sú veľmi úzko previazané. Budovanie zdravých spánkových návykov môže urobiť z chodenia do postele príjemnejší zážitok a uľahčiť konzistentnú rutinu na zlepšenie spánku.


Vaše spánkové návyky aj prostredie sú súčasťou spánkovej hygieny. Viac o spánovej hygiene sa dočítate tu https://www.zdraveranko.sk/post/sp%C3%A1nkov%C3%A1-hygiena, alebo si môžete nastaviť správnu dennú a nočnú rutinu, rada Vám s tým pomôžem.


Relaxačné cvičenia môžu dopĺňať CBT a môžu prerušiť cyklus obáv a premýšľania. Môžete tiež skúsiť naplánovať si čas, aby ste sa mohli aktívne znepokojovať, pretože to môže eliminovať znepokojujúci čas, keď si ľahnete do postele. Hlboké dýchanie, meditácia všímavosti a riadené zobrazovanie sú len niektoré prístupy k relaxácii, ktoré vám môžu pomôcť upokojiť myseľ pred spaním, alebo keď sa zobudíte počas noci.


Praxou zisťujem, že veľa z Vás prestáva mať radosť zo života a potom sa objavujú stavy ako úzkosť, depresia či nespavosť. Pokiaľ si budete vedome denne vytvárať návyky ako smiech, radosť a všímavosť, váš život sa zmení. Prikladám jeden úžasný a ľahký článok od českej herečky a spisovateľky Aleny Dolákovej (nájdete ho dolu). Radosť a spokojnosť v nás sa netvorí z veľkých vecí ale z tých každodenných maličkostí.


Denne mi ľudia hovoria o svojej nespavosti, ťažkých stavoch. Začnime si všímať nielen svoje telo ale aj svoju myseľ, o čom premýšľame, ako sa správame, čo robíme a časom budeme vedieť pracovať s obavami, strachom či úzkosťou. Som o tom presvedčená.

Všetky podporné cvičenia na úzkosť a strach som zhrnula do tzv. Sprievodcu, ktorý mi vyjde v marci. Ale už dnes sa môžete pozrieť na môj Instagram @zdraveranko alebo sa prihlásiť do skupiny INSOMNIA&SPANOK na Facebook-u kde dávam tipy ako si môžete rýchlo pomôcť nielen pri stavoch úzkosti.


A čo môžete urobiť pre svoju úzkosť už teraz?


Na stlmenie úzkosti dobre pôsobia bylinky:

· železník lekársky, ovos alebo ženšen - posilňujú nervový systém, 2-3 týždne pite tri razy denne šálku čaju

· rumanček kamilkový, lipový kvet, valeriána lekárska, šištica chmeľu alebo mučenka pleťová - na zmiernenie napätia počas dňa a na zlepšenie spánku


Na zrelaxovanie tela a navodenie pozitívnejšej nálady dobre pôsobia masážne oleje, alebo oleje do kúpeľa: gerianový, levanduľový, santalový olej.


Dotyk rúk, masáž, nanášanie telových krémov podporujú pocit dobrej nálady. Dotyky podporujú tvorbu hormónov:

Dopamín – prírodná droga, ktorá navyšuje energiu až eufóriu

Oxytocín – znižuje úzkosť a stres

Serotonín – prináša pocit kľudu, pohody, ovplyvňuje spánok, bolesť a vznik migrén


Na to aby tieto hormóny začalo vaše telo produkovať, nepotrebujete navštevovať denno denne maséra. Doprajte si dotyky sami. Zabezpečte si kvalitnú kozmetiku, krémiky a rozmaznávajte sa. Odmení sa vám vaše telo a aj vaša psychika. Napr. https://www.naturalne.sk

Veľa klientov mi dáva spätnú väzbu, že spánkové konzultácie, im pomáhajú nielen k lepšiemu spánku, ale dokážu nájsť pokoj, ukľudnenie, odbúranie úzkosti.

Ďakujem za vašu priazeň.


Všechno nejlepší!


Blížily se mé třicátiny. Neměla sem auto, byt,chlapa, dítě, Oscara, dokonce ani Lva. Neměla jsem nic. A nikoho. Teda měla, ale měla jsem pocit, že ne.


Bydlela jsem v bytě se spolubydlící, několik měsícú jsem byla bez práce, přede mnou perspektiva nula, horizont žádný – snad jen psát rok a pul knihu, za kterou mi slíbily měsíční plat office manažerky.


Prožila jsem několik let v Americe, to jo, jednu dobu jsem byla nejúspěšnější Češka v Hollywoodu, krása, ale vědela o tom snad jen ta spolubydlící a já.


V Česku si o mně nikdo ani neopřel kolo. A to jsem nevěděla, že mě za dva měsíce čeká byt plný štěnic!


Kolem 30 jsem měla ty nejhorší deprese a zpětně vím, že zbytečne.


26 let. Slavila jsem v Soho House v Hollywoodu, dívala jsem se na svět z víc než dvaceti pater. Měla jsem pocit, že mi jednou svět musí patřit, a to nejlíp do doby, než mi bude 30. Byla jsem dost ve stresu. Zbytečně.


31. Zrovna jsem dotočila hlavní roli ve filmu, jehož natáčení i příprava byly jedny z nejcennějších momentu, co jsem prožila. Bylo těsne před vydáním knihy. Tesně před další rolí na Netflixu. Auto, byt a chlap byly na cestě. Ale já se pořád stresovala a pořád jsem měla občasnou depresi. Možná ani ne zbytečné. Spíš preventivně. Deprese a stres už byly moje součást a jakýsi zvyk.


15. Nenáviděla jsem se. V teenage letech je vše špatně. Byla jsem krásná, ale nevěděla jsem to. Byla jsem chytrá ale bylo mi to na obtíž. V živote bych si netroufla psát, podnikat, řídit, šéfovat nebo rozhodovat. Natož si něco přát. Třeba být herečkou. To byl přece nesmysl.


Je mi 32. Úplně čerstvě. Ten film, co jsem loni točila, jsem nedávno prezentovala na několika červenejch kobercích v Karlových Varech, vozili mě limuzínou, objala jsem Ethana Hawka a Johny Depp mě sám od sebe pozdravil, protože jsem zážila. Nezážila jsem, protože mám byt, auto, chlapa nebo firmu. Nezážila jsem, protože mám Oscara nebo Lva, proteže je nemám. Zážila jsem, protože jsem měla radost!


A vzpomínala jsem spětně na minulé narozky v 15, 26. Neměla jsem tehdy místy radost, pretože jsem něco nebo nekoho měla, nebo protože jsem něčeho dosáhla. Měla jsem radost ze života samotnýho, z okamžiku, kdy jsem vypnula hodnocení, srovnávání se a společenská očekávání. Byla jsem happy jak grepa, jak říkají legendy českého textařství Čoko Voko, a to

v okamžicích, kdy jsem dovolila radosti, aby přehlušovala stresy, smutky a obavy.


A to přeju jak sobě, tak i Vám. Ať hlavně prožíváme víc radosti než obav, ať si užíváme okamžiku i tvorby samotné a nejen výsledku.

Vše je o úhlu pohledu, o nastavení mysli. JO! Ať nezáleží na chlapech, détech, autech, bytech, cenách. Ať záleží hlavně na radosti. Ať je jí čím dál víc!!


Alena Doláková

Herečka a spisovateľka

Fejeton, časopis Glanc 10/2021


84 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page