top of page

Krvný tlak a čo o ňom potrebujeme vedieť

Podľa nedávnych štatistík má až 26% stredo-európskych žien vysoký krvný tlak a až sedem miliónov ľudí ani netuší, že im hrozí potencionálne riziko infarktu.

Zatiaľ čo väčšina z nás vie, že krvný tlak je veľmi dôležitým ukazovateľom nášho zdravia, čo to ale vlastne krvný tlak presne je a prečo na ňom tak záleží?


Čo je krvný tlak?


Krvný tlak nielen podľa wikipédie je hydrostatický tlak, ktorý vyvíja krv na steny ciev. Najvyšší je v aorte a veľkých tepnách a je vytváraný sťahom (kontrakciou) komôr srdca. Štandardné hodnoty KT u dospelého človeka v pokoji sú 120 mm Hg počas kontrakcie (systoly) komôr a 80 mm Hg počas uvoľnenia (diastoly) komôr.

Stručne-laicky povedané hodnoty krvného tlaku sa merajú v milimetroch ortuťového stĺpca – mmHg. Kolísanie krvného tlaku je v norme ak sa vychyľuje optimálne . Krvný tlak môže kolísať v závislosti od dennej alebo nočnej hodiny, ale aj v závislosti od vonkajšej teploty, od telesnej a psychickej záťaže.

Za optimálny tlak krvi sa považuje tlak krvi 120/80 mmHg.Prečo je krvný tlak tak dôležitý?

Krvný tlak ovplyvňuje zdravie našich ciev. Zdravé cievy sú silné, pružné a vydržia tlak krvi, ktorý nám prechádza telom.

Vysoký krvný tlak postupom času poškodzuje zdravé cievy a práve tieto nezdravé cievy nás vystavujú riziku určitých zdravotných problémov ako sú infarkt, mozgová porážka alebo zlyhanie obličiek.


Čo spôsobuje zvýšenie krvného tlaku?


Krvný tlak sa môže v krátkodobom ale aj v dlhodobom horizonte zvýšiť. Avšak naše zdravie je ohrozené až vtedy ak je krvný tlak vyšší po dlhšiu dobu.

Keď sme v strese, naše telo pošle stresové hormóny "adrenalín a kortizol" do nášho krvného riečišťa, čo môže spôsobiť dočasné zvýšenie krvného tlaku, to vyvolá rýchlejší rytmus srdca a naše cievy sa začnú zužovať.

Kofeín, alkohol a cigarety majú tiež okamžitý-negatívny vplyv na náš krvný tlak, ich účinok ustúpi približne až po hodine. Ich dlhodobé užívanie pôsobí negatívne na naše zdravie, vysoký krvný tlak znamená, že naše srdce preťažujeme.

Aké hodnoty má zdravý krvný tlak?

Ideálny krvný tlak má mať hodnotu medzi 90/60 mmHg a 120/80 mmHg.

Vysoký krvný tlak sa pohybuje okolo 140/90 mmHg a nízky krvný tlak je pod hodnotou 90/60 mmHg. Je dôležité pamätať na to, že krvný tlak sa v priebehu dňa mení podľa našej fyzickej dennej námahy, stresu alebo aj silnej kávy.

Výskumy nám ukazujú, že bežní konzumenti kávy po jej požití mali nárast tlaku krvi až o 15 mmHg.

Lekári sa napriek tomu zhodujú na tom, že krvný tlak by sa mal merať trikrát za sebou, a potom sa ukáže optimálny náš tlak.Aké sú príznaky nášho nízkeho alebo vysokého tlaku?

Zvýšený tlak krvi nespôsobuje bolesť, preto ho nazývame tzv."tichý zabijak", a patrí medzi najčastejšie choroby cievneho systému. 

Typické ťažkosti pre vysoký krvný tlak - hypertenzia sú nevoľnosť, bolesti hlavy, zmätenosť, problémy so zrakom, búšenie srdca, bolesť na hrudníku, krvácanie z nosa, nepravidelný srdcový rytmus a taktiež krv v moči.

Nezanedbávajte to a dajte si ho občas premerať. Regionálne úrady verejného zdravotníctva pravidelne raz ročne na celom Slovenku organizujú Dni zdravia, kde merajú tlak krvi a poskytujú konzultáciu k nameraným hodnotám.


Pre nízky krvný tlak - hypotenziu sú typické príznaky ako závraty, mdloby, rozmazané videnie, nevoľnosť, únava a nedostatok koncentrácie. Ak je nízky tlak krvi chronický je rovnako nebezpečný ako vysoký tlak. Pri ťažkej hypotenzii je mozog nedostatočne zásobený krvou a trpí nedostatkom kyslíka, človek upadá do bezvedomia.

Čo môžete urobiť, aby ste sa vyhli vysokému krvnému tlaku?


Rôzne štúdie naznačujú, že vysoký krvný tlak môže byť dedičný, ak sa obaja vaši rodičia liečili na hypertenziu.

Dôležité je dodržiavať zdravý životný štýl, jesť vyváženú stravu, ktorá je zložená z ovocia, zeleniny, obilovín a bielkovín, v ideálnom prípade znížiť spotrebu mäsa na dva alebo tri dni v týždni a piť najmenej osem pohárov vody denne.

Cvičenie je tiež nesmierne dôležité, odporúča sa jóga, pilates a rychlá chôdza, ma druhej strane treba byť opatrný pri rýchlych cvičeniach ako je napríklad HIT, rýchly beh ale aj veľké horúčavy.

Vyhýbajte sa stresu, stres je obrovskou záťažou na krvný tlak. Je preto nevyhnutné aby vaša myseľ zostala kľudná, bez pocitov úzkosti a starostí.

Kľúčom je aj denná pravidelná meditácia alebo spomínaná joga. Dôležité je nájsť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, a v neposlednom rade kľúčom k vyrovnanému krvnému tlaku je dobrý pravidelný spánok. Existujú nejaké konkrétne potraviny, ktoré nám môžu pomôcť?

Obmedzte soľ, cukor ale i červené mäso a podporte spotrebu potravín bohatých na živiny, ako je horčík a draslík, ktoré môžu zmierniť účinky soli na krvný tlak. Nejedzte masné jedlá, upravte si hmotnosť.

Konzumujte viac škorice, iba pol čajovej lyžičky okamžite znižuje hladinu krvného tlaku o 20%. Ovos, červená repa, cesnak, zeler a petržlen majú tiež podobné účinky. Podľa jednej štúdie s viac ako 11 000 účastníkmi zistili, že vegáni majú výrazne nižší krvný tlak ako vegetariáni.

A iná štúdia skúmala milovníkov mäsa, ktorí trpeli vysokým krvným tlakom a prešli na jeden rok na rastlinnú stravu, že až 76% z nich dokázali drasticky znížiť krvbý tlak alebo dokonca úplne prerušiť liečbu.

Ako často by sme si mali dať merať náš tlak?

Pokiaľ sa u vás neprejavujú príznaky vysokého alebo nízkeho krvného tlaku, je doporučené sa testovať každé dva až tri roky. Ak však máte viac ako 40 rokov je nevyhnuté pre naše zdravie ísť lekárovi aspoň raz do roka, aby sa akékoľvek problémy dali zistiť včas.

Nie každému je však príjemné neustále chodiť k lekárovi. Oplatí sa mať doma prístroj na meranie krvného tlaku. Ak si budete tlak krvi merať pravidelne, v tom istom čase, získate prehľad o jeho výške a prípadných zmenách. Keby sa hodnoty tlaku krvi zjavne menili, alebo sa výrazne odchýli od optimálnej hodnoty vyhľadajte čo najskôr lekára! * Tento môj článok nie je určený na liečenie, diagnostiku alebo prevenciu akejkoľvek choroby. Vždy sa poraďte so svojím lekárom.


41 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page