Odkaz Aleny pre všetkých mladých ľudí, ktorý podceňujú potrebu spánku

Spánkový dlh, alebo spánková deprivácia predstavuje nedostatok spánku, ktorý dožičíme nášmu telu. Na spánkovú depriváciu neexistujú žiadne lieky. A ak vám niekto predpíše lieky na spanie, pozor na vedľajšie účinky.

Rozpoviem vám príbeh Aleny, 42 ročnej manažérky, ktorá prednedávnom ukončila môj Kurz spánku:


Alena je usilovná a cieľavedomá žena, ktorá po ukončení Gymnázia začala študovať vysokú školu v Bratislave. Počas semestra boli jej dni nabité aktivitami. Ak nesedela v škole, a nebrigádovala, užívala si nočný život vo veľkomeste. Poznáte to aj vy? Ráno pred prednáškou prebiehali preteky kto spal menej a kto viac žúroval. Kto viac vydrží?


Počas skúškového obdobia, si naplánovala skúšky čo najviac za sebou, aby skúškové obdobie čím skôr skončilo, a Alena si tak mohla užívať aj viac ako mesačné prázdniny počas roka. To samozrejme vyžadovalo štúdium dlho do noci. A ešte s vysokým dodatkom stresu.


Alena úspešne ukončila štúdium a našla si prácu v nadnárodnej spoločnosti. Dnešná doba vyžaduje od človeka aby pre svoju prácu vydal maximu. Oddych a relax je prejavom slabosti. Termíny, deadliny spôsobovali, že Alena častokrát odchádzala z práce o 22.00, prišla domov, pustila počítač a pokračovala do 3.00 prácou na počítači doma.


Vo veku 42 rokov Alenin organizmus povedal DOSŤ. Alena vyhorela v práci, trpí depresiami, vysokým krvným tlakom. A popritom všetkom nevie spať. Lieky na spanie už nezaberajú a zhoršujú jej pridružené zdravotné problémy.


Počas môjho Kurzu spánku si Alena uvedomila zdroj svojich problémov, a zistila, že si musí úplne zmeniť svoje denné rutiny. V tomto štádiu je to už veľmi náročné. Zabehnuté zvyky sa menia veľmi ťažko. Ak sú sprevádzané psychickými problémami, ktoré nemajú práve pozitívny dopad na vytrvalosť a motiváciu, je to bez pomoci iného človeka priam nemožné.

To čo mi Alena napísala v dotazníku po ukončení Kurzu spánku, ma primälo napísať tento článok na blog.


Alena odkazuje všetkým mladým ľuďom, aby mysleli na budúcnosť A aby svoje problémy so spánkom nepodceňovali a začali riešiť už v počiatočnom štádiu.


Práve pre tých, ktorý majú krátkodobé problémy so spánkom, alebo chcú zlepšiť svoje spánkové návyky je určený môj nový e-book Škola spánku.


Každý človek má inú potrebu spánku. Niekomu stačí 6 hodín, iný zase potrebuje aspoň 8 hodín. Spať menej ako 6 hodín sa neodporúča.


Akú mate potrebu spánku zistíte podľa toho, že sa zobudíte svieži a čulý. Pozor, pretože unavený sa môžete zobudiť, aj keď spíte dlhšie ako potrebujete, ale zobudíte sa uprostred jednej spánkovej fázy. Podrobné informácie o spánkových fázach a aj o tom, ako si napraviť narušené spánkové návyky popisujem v e-knihe Škola spánku


Vráťme sa ale k spánkovému dlhu. Spánkový dlh vzniká buď vplyvom pracovných povinností, študijného zápalu, alebo snahy stihnúť čo najviac aktivít počas dňa.
77 views0 comments

Recent Posts

See All