top of page

Stres náš každodenný

Stres. Tak často skloňované slovo v dnešnej dobe. Vedeli ste, že existuje aj pozitívny stres?


Strašiak menom stres, každý z nás ho z času na čas pociťuje. Bránime sa mu zubami-nechtami, no je pre náš organizmus naozaj taký škodlivý? Čo ak ho démonizujeme až príliš? V tomto článku si priblížime, čo to ten stres vlastne je, ako vzniká a či môže byť pre nás aj prospešný.


Čo je stres?


Stres je biologická reakcia tela na nejakú situáciu, ktorá je pre nás hrozbou alebo výzvou. Pri potenciálne nebezpečnej situácii začne telo produkovať väčšie množstvo hormónov a rôznych chemických látok. Zvládanie týchto situácii je veľmi individuálne. To, čo spôsobuje stres jednému, druhému nemusí. Skvelým príkladom je vystupovanie na verejnosti. Niekto sa na pódiu cíti ako ryba vo vode, inému by ste sa od strachu krvi nedorezali.

Formy stresu

Keď sa bavíme o strese, automaticky ho každý považuje za negatívnu súčasť nášho života. Poznáme však aj pozitívny stres, ktorý nastáva napríklad v situácii, kedy očakávame radostnú správu, alebo keď intenzívne športujeme. Táto forma stresu podporuje našu tvorivosť a výkon.

Špecifický stres je úmyselne vyvolaný a prichádza po ňom pocit uvoľnenia. Môžeme sa s ním stretnúť napríklad pri vykonávaní adrenalínových športov. Pri tandemovom zoskoku sa síce bojíte a v poslednej chvíli máte chuť sa na to vykašlať, no keď skočíte, prichádza na rad pocit, akoby vám spadol kameň zo srdca.


Negatívny stres nám môže pomôcť v istých situáciách, napríklad nás popoženie aby sme pracovali na zadaní, ktoré máme čoskoro v práci odovzdať. Pokiaľ však pretrváva príliš dlho a stáva sa chronickým, môže nám spôsobovať rôzne psychické ale aj fyzické problémy.


Chronický stres prichádza obvykle vtedy, ak človek nevidí cestu von z ťažkej situácie. Ak máte problémy v práci, neviete dostať myšlienky na prácu z hlavy ani v noci, začínajú sa u vás prejavovať prvé príznaky, napríklad nespavosť (insomnia), bolesti hlavy, chrbta, zvýšenie telesnej hmotnosti, nedostatok energie, vysoký krvný tlak, výkyvy nálad, problémy s pamäťou. Oslabuje sa váš imunitný systém a ste citlivejší na infekcie a vírusy. Telo totižto už nemá dostatok síl a nestíha obnovovať vyčerpanú energiu. Dokonca môže byť predvojom depresií alebo môže depresiu zhoršovať. To hlavne dôsledkom jej dlhodobého a zdanlivo nekonečného trvania.

Preto ak máte stres v práci, rodinné problémy, či ste zažili dopravné komplikácie, mali by ste si nájsť čas na oddych a regeneráciu.

Existujú rôzne stratégie, ktoré umožňujú kontrolovať stres a účinne s ním pracovať. Dobrá správa je, že tieto stratégie sa môže naučiť každý:


1. Meditácia –ukľudnenie tela a mysle

2. Hlboké dýchanie je relaxačná technika, ktorú môžeme použiť kedykoľvek a kdekoľvek

3. Čítanie na odpútanie a zmenu myšlienok

4. Relaxačné cvičenie – jemné a pomalé cvičenia spojené so správnym dýchaním

5. Postupná relaxácia je podobná technika ako meditácia, kedy prichádza k uvedomeniu si jednotlivých častí tela postupne od prstov na palcoch až po končeky vlasov

6. Bio skríning, na ktorý sa využívajú rôzne moderne elektronické zariadenia na meranie stresu v organizme96 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page