top of page

Stres, napätie. Čo spôsobuje nášmu telu a ako sa mu vyhnúť?

Psychosomatika, teda previazanosť duševných a telesných prejavov hrá v bolestiach pohybového aparátu veľkú rolu. U človeka s neustálou stresovou záťažou, ktorý je naviac vnímavý k svalovému napätiu, je psychika pri vzniku napríklad bolestí chrbta tou najzásadnejšou príčinou. Nedá sa to ale generalizovať. Človeka môžu bolieť chrbát i čisto preto, že má prácu, pri ktorej je v jednej statickej polohe a do toho má genetické dispozície ku vzniku bolesti chrbta a psychika v tom hrá len minimálnu rolu.

Jedine, čo ide zovšeobecniť, je fakt, že stres, úzkosť a depresia sa skutočne zásadným spôsobom podieľajú na napätí svalov a to hrá významnú rolu vo vzniku bolesti chrbta.


A čo bolesti nôh, kolien, kĺbov? Naznačujú nám tiež nejaké psychické problémy?


V Škandinávii existuje na tému vzťahu funkcie pohybového systému a psychiky veľa zaujímavých vedeckých štúdií. Vedci v nich dospeli k jednoznačnému záveru, že keď je človek v napätí, v strese, ktorý prechádza do úzkosti, budú sa balančné schopnosti zhoršovať.

Je to jedno z možných vysvetlení toho, ako pôsobí stres na náš pohybový systém a mohli by sme tým tiež vysvetliť, prečo nás často v strese bolia nohy alebo prečo ľahšie príde napríklad vymknutiu členka.

V okamžiku, kedy sme ohrození stresom a napätím, sa mení naša pohybová funkcia. A pokiaľ je tento stav dlhodobý, odráža sa trvale na svalovom napätí, preťažení úponových šliach svalov a možnom vzniku bolestí.


Psychické napätie sa najčastejšie odráža v oblasti ramien hornej hrudnej a krčnej chrbtice. A obzvlášť potom v napätí svalov v oblasti skĺbenia prvých dvoch krčných stavcov a lebkou, čo môže súvisieť aj s bolesťami hlavy. Ide o typicky ženské problémy.

Z čoho to všetko pramení?


Pozrite sa ako drží hlavu pes, keď je v ohrození. Aké svaly má napäté a zistíte, že nejaké zbytky z týchto reakcií pretrvávajú i u ľudí. Bez toho, že by sme si to uvedomili, zľahka zdvihneme ramená, predsunieme dopredu hlavu, bojovne vystrčíme bradu, zovrieme čeľusť a zatneme zuby.

A toto všetko hrá rolu pri vzniku bolesti. Pretože pokým je zviera vystavené ohrozeniu len chvíľu, my sme stresu vystavení podstatne dlhšie. Svaly tak zostávajú v napätí, prichádza k preťaženiu úponových šliach, k neprekrveniu svalov.

A z toho vznikajú problémy typicky v oblasti krčnej chrbtice, ktoré sa prenášajú ďalej a sú často príčinou už zmienených bolestí hlavy.


Prečo sú tieto bolesti charakteristické práve pre ženy?


Ženy majú väčšiu tendenciu k hypermobilite (väčšia a pružnejšia kĺbová pohyblivosť – viac v mojom predošlom článku https://www.zdraveranko.sk/post/rozdielny-svet-%C5%BEien-a-mu%C5%BEov


Ale súvisí to aj s ženskou dispozíciou reagovať citlivejšie a prežívať úzkostlivejšie emočne vypäté situácie.


A ktoré problémy sú vyložene typické pre mužov?


Muži často trpia bolesťami chrbta v bedrovej časti chrbtice. Významnú rolu v tom hrá odlišná anatómia a rozdiely vo fungovaní, kedy je u mužov napríklad oslabená iná časť svalov ako u žien. Na to potom nasadajú vplyvy psychické.

Keď sme v strese , rýchlo stúpa napätie tých svalových skupín, ktoré sú označované ako postuálné. A naopak vo svaloch, ktoré sú fyzické, napätie pri strese ešte viac klesá.

Inými slovami – pri špecifickej psychickej záťaži sa zvýrazní dysbalancia svalov a pohybového systému, čo vyústi vo vznik akútnych bolestí chrbta.


Ak sa ukáže, že fyzické problémy sú spôsobené stresom alebo úzkosťou, čiže sú psychosomatické, je potrebné najprv zistiť, či osoba tento názor akceptuje. Pokiaľ áno, je dobré, aby o tom hovorila.


Ale pozor, niekedy sa človek môže nachádzať v takej ťažkej situácii, že by mu nepomohlo príliš to rozoberať. Napríklad ak rieši neuspokojivý vzťah s partnerom alebo manželom, a keby sa táto téma otvorila v plnej šírke, mohlo by ho to svojím spôsobom poškodiť, pretože by si uvedomil koľko negatívnych emócií a úzkostí mu tento vzťah prináša.


Môžete si povedať, že ale práve toto môže byť cesta ako vyriešiť svoje bolesti chrbta, nôh,...

Ibaže častokrát sme zviazaní dilemou, ako sa správne rozhodnúť.


Niekto má záväzky k deťom. Alebo má problémy v práci, o ktorú nechce prísť, a potom nie je jednoduché situáciu riešiť. Ľudia logicky zvažujú, že či to nebude mať likvidačné dopady na ich spôsob života. Existuje nemalá skupina ľudí, ktorá svoje trápenie netúži otvárať.


Potrebujú pomoc s psychosomatickými problémami a keď sa ich podarí odstrániť, pomôže im to naštartovať proces lepšieho zvládania ich celkovej životnej situácie. Tí, ktorí sú otvorení a psychoterapeutickej intervencií, môžu vyhľadať pomoc psychoterapeuta, alebo dnes už máme i lekárov s atestáciou z psychosomatickej medicíny.


A ako teda na psychosomatické problémy?


U akútnych bolestiach chrbta hrajú dôležitú rolu manuálne techniky, reflexná masáž, mobilizácia a celkový kontakt, kde sa dotýkate kože človeka, čo má i svoj psychologický efekt.

Ak sa zmiernia bolesti, ktoré pramenia v psychosomatickej záťaži, pomôže im to lepšie zvládať ich celkovú životnú situáciu.


Dôležitá je pravidelnosť. Pretože pokým sa neodstráni psychosomatická záťaž, fyzický problém sa môže opakovať. A úplne najideálnejšia je kombinácia fyzických manuálnych techník (masáže, cvičenia) s psychickými terapiami.


V dnešnej dobe existuje veľa motivačnej literatúry, ktorá dokáže človeka nasmerovať na správne zvládanie ťažkých životných situácií.


Osud nám často do cesty privedie tie správne osoby, ktoré si možno prešli na svojej životnej ceste podobnými problémami. Tieto osoby nás vedia POCHOPIŤ, vedia čo prežívame. A ak sa im podarilo ich problém zvládnuť, nechajme sa nimi inšpirovať.


Dnešná doba nám do cesty kladie veľa skúšok. Jednu katastrofu strieda druhá.

Svet zvonku ovplyvňuje náš osobný život. Komplikuje naše plány, núti nás meniť naše zaužívané rutiny. Stres vzniká, ak sa týmto vonkajším vplyvom bránime. Nechceme si ho pripustiť.


Ako sa najlepšie vyhnúť tomuto stresu?


Pripustime si túto vonkajšiu situáciu, akceptujme ju, pretože ju nevieme zmeniť lusknutím prsta. Koncentrujme sa na to čo vieme zmeniť.

Naše plány, ktoré vieme prispôsobiť zmenej realite. Možno bude naša cesta do cieľa náročnejšia, ale bude bez stresu a s ním spojených komplikácií.

A nezabúdajte: „Tie najkľukatejšie horské cesty, zvyčajne vedú na tie najkrajšie miesta.“
319 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page